Żołnierze z Patrolu Rozminowania w Zespole Szkół w Kietrzu

Dnia 12.01.2016r. odbyły się w naszej szkole zajęcia z żołnierzami Patrolu Rozminowania z Gliwic, przeznaczone dla nas - uczniów klasy pierwszej i drugiej o profilu mundurowym. Po powitaniu gości przez Panią Wicedyrektor Elżbietę Szewczak przystąpiliśmy do części pierwszej podczas, której obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy prezentacji multimedialnej dot. zawodu sapera. Wiemy już teraz czym dokładnie się zajmują oraz jakie ryzyko niesie z sobą praca na wyżej wymienionym stanowisku. Podczas zajęć mogliśmy także zobaczyć, a nawet dotknąć przykładowych niewybuchów prezentowanych przez żołnierzy, między innymi były to granaty oraz pociski moździerzowe...

Równie ciekawym punktem zajęć było przedstawienie i omówienie stroju sapera. Dowiedzieliśmy się, że strój taki waży ok. 50 kg, co bardzo nas zdziwiło. Oczywiście zaproponowano nam przymierzenie takiego stroju. Chętni szybko się znaleźli – Jarek i Krzysiu z kl.I LO oraz Paweł z kl.II LO. Wyraz twarzy chłopców mówił sam za siebie… Niełatwo poruszać się mając na sobie dodatkowych 50 kg… Przed zakończeniem spotkania żołnierze zaprezentowali nam również pojazd, wykorzystywany podczas interwencji.

Kolejne interesujące zajęcia za nami. Dziękujemy Panu Grzegorzowi Tobiasińskiemu z Jednostki Strzeleckiej z Głubczyc za organizację spotkania, Pani Sandrze Adamek-Gloth za koordynację zajęć, a żołnierzom z Patrolu Rozminowania 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic za ich  przeprowadzenie. Mamy nadzieję, że wkrótce zajęcia zostaną powtórzone :)

Sandra Agamek-Gloth