Wycieczka do Planetarium

24 października odbyła się wycieczka naukowa do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie.

Uczniowie mieli możliwość zwiedzania największego i najstarszego planetarium i obserwatorium astronomicznego w Polsce, które zostało założone 4 grudnia1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. „Sercem” Planetarium Śląskiego jest potężny projektor, noszący również nazwę „planetarium” lub nazywany inaczej „UPP” (ang.Universal Projection Planetarium). Projektor został wyprodukowany przez zakłady Zeissa w Jenie. Waży on ponad 2 tony, natomiast wysokość przy pionowym ustawieniu wynosi 5 m. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów.

Uczniowie wzięli udział w 2 godzinnym seansie naukowym pt. „o zaćmieniach i nie tylko”, podczas którego bardzo ciekawie i zabawnie omówione zostały zagadnienia dotyczące: elementów sfery niebieskiej, orientacji na sferze niebieskiej, ruchy Księżyca i planet, Układ Słoneczny, prawa Keplera, zaćmienia Słońca i Księżyca. Teraz już każdy w jesienne wieczory bez problemu odnajdzie galaktykę Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy (Mały i Duży Wóz), Kasjopeę, Oriona czy Andromedy.

W zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się także obserwatorium astronomiczne, z największym w Polsce 30-centymetrowym refraktorem (lunetą soczewkową), które uczniowie mieli okazję zwiedzić i uczestniczyć w wykładzie dotyczącym obserwacji astronomicznych jakie prowadzone są w Śląskim Obserwatorium.